Wiele osób uważa, że na aktywność fizyczną mogą pozwolić sobie jedynie osoby młode, zdrowe i w pełni sił. Nic bardziej błędnego. Dużo jest prawdy w powiedzeniu, że ruch to zdrowie. Dlatego warto się ruszać w każdym wieku i bez względu na stan zdrowia. Dzięki aktywności ruchowej mamy więcej energii, radości życia i po prostu jesteśmy zdrowi.
W przypadku seniorów ruch nabiera szczególnego znaczenia. Osoby starsze powinny jak najwięcej się ruszać, gdyż stanowi to ważny element profilaktyki i leczenia schorzeń wieku starszego. Aktywny senior to szczęśliwy senior. Oto dlaczego warto podjąć aktywność fizyczną w wieku dojrzałym.
Jakie korzyści przynosi seniorom aktywność fizyczna?
Ruch to niezwykle ważny element życia każdego człowieka. Dbając o kondycję, dostarczamy organizmowi odpowiedniej dawki energii, poprawiamy krążenie i wydolność organizmu. Dlatego ruch zalecany jest wszystkim osobom, bez względu na wiek. Powinniśmy więc już od dziecka zapewniać sobie odpowiednią dawkę ruchu, aby być zdrowym i mobilnym przez całe życie. Jednak aktywność ruchowa nabiera szczególnego znaczenia w przypadku osób starszych.
W wieku dojrzałym zachodzi w organizmie seniora wiele niekorzystnych zmian związanych z procesem starzenia. Mięśnie i stawy przestają być elastyczne, stają się wiotkie i słabe, kości z powodu demineralizacji i często towarzyszącej mu osteoporozie stają się kruche i łamliwe. Przez to często seniorzy nie chcą podejmować żadnej aktywności ruchowej. Boją się, że coś im się przykrego stanie, doznają urazu, który na trwale unieruchomi ich w łóżku. Tymczasem regularna aktywność u osób starszych przynosi korzyści. Nie tylko pozwala zachować sprawność, poprawia mobilność, ale także wpływa na sprawność intelektualną ludzi starszych.
Dzięki podejmowanej aktywności starsze osoby na dłużej zachowują spostrzegawczość, potrafią skoncentrować się, jak również podtrzymują wrażliwość i umiejętność logicznego myślenia. Dzięki ruchowi poprawia się jakość życia osób starszych. Odpowiednia dawka aktywności to także doskonała profilaktyka i wsparcie w leczeniu chorób wieku dojrzałego. Dowiedziono, że regularna aktywność fizyczna zapobiega i łagodzi przebieg chorób przewlekłych takich jak m.in. cukrzyca czy choroba wieńcowa, obniża i reguluje ciśnienie tętnicze, normuje poziom cholesterolu, utrzymuje sprawność układu krążenia, mięśniowo-stawowego i poprawia samopoczucie. Ruch doskonale poprawia sprawność układu ruchu oraz doskonale redukuje stres.
Jak zadbać o aktywność fizyczną osób starszych?
Przede wszystkim chcąc zachęcić seniora do aktywności ruchowej, opiekunka osoby starszej powinna upewnić się, że jest ona dopasowana do wieku i schorzeń osoby starszej. Mimo iż aktywność fizyczna seniora jest jak najbardziej pożądana, powinna być adekwatna do jego możliwości i sprawności fizycznej. W zasadzie jednak nie ma przeciwwskazań do ruchu dla osób starszych. Pod warunkiem że jest on dostosowany do niego. Aktywność fizyczna jest doskonała niezależnie od wieku, jednak w przypadku osób starszych warto przede wszystkim postawić na odpowiedni rodzaj ćwiczeń.
Aktywność fizyczna osoby starszej powinna skupić się na trzech elementach. To ćwiczenia wytrzymałościowe, czyli wysiłek tlenowy, ćwiczenia rozciągające i równoważne oraz wysiłek oporowy, czyli siłowy. Pierwsze maja na celu zwiększyć wydolność organizmu. Doskonały więc będzie zwykły spacer, pływanie czy jazda na rowerze. Idealnym sportem dla osób starszych jest m.in. Nordic walking. Regularne chodzenie z kijkami angażuje aż 90% mięśni, zwłaszcza barków, ramion czy klatki piersiowej. Dobrze sprawdzi się u osób doświadczających problemów z kręgosłupem.
Kolejne ćwiczenia dla osób starszych, które poprawia ich zdrowie, są ćwiczenia rozciągające i równoważne. Świetnie sprawdzi się więc gimnastyka, joga czy aerobik. Dzięki nim osoba starsza, zwłaszcza ta, która dotąd prowadziła siedzący tryb życia, może poprawić elastyczność mięśni i stawów. Na bóle stawów i kręgosłupa doskonale działają regularne ćwiczenia tai-chi, na które można zapisać się w każdym mieście. I wreszcie ćwiczenia siłowe, które poprawią aktywność fizyczną seniora, dodadzą im siły i witalności. Takie ćwiczenia można wykonać w domu w postaci półprzysiadów, ćwiczeń z lekkim obciążeniem czy skłonów.
Przeciwwskazania do aktywności fizycznej seniorów
W zasadzie, jeśli osoba starsza jest zdrowa, nie istnieją przeciwwskazania do podejmowania aktywności ruchowej. Zanim jednak zaplanujemy seniorowi zestaw ćwiczeń i zajęć grupowych, warto zasięgnąć opinii lekarza i fizjoterapeuty. Niektóre schorzenia mogą ograniczyć zakres ćwiczeń z uwagi na choroby wieku podeszłego. Z pewnością przeciwwskazaniem do niektórych zajęć jest niewydolność krążenia, która może być niebezpieczna w przypadku niektórych ćwiczeń.
Jeśli jednak naprawdę senior pragnie zachować sprawność ruchową i intelektualną, z powodzeniem można dobrać taki zestaw ćwiczeń, który nie tylko nie zaszkodzi seniorowi, ale także przyniesie wymierne korzyści dla jego zdrowia. Tak naprawdę każda aktywność osób starszych powinna być doceniona, gdyż dzięki temu nasz bliski senior na dłużej pozostanie w dobrej kondycji i sprawności. A to z pewnością poprawi jego samoocenę i umocni wiarę we własne możliwości.