Choroba Alzheimera to nie wyrok

Choroba Alzheimera przez wiele osób utożsamiana jest z wyrokiem, biorąc pod uwagę jej wyniszczający wpływ na osobę chorą i ich rodzinę. Jednak coraz częściej schorzenie to jest diagnozowane u osób starszych, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat opieki nad chorym oraz jak radzić sobie na co dzień, tym bardziej iż jest to choroba postępująca i nieuleczalna. Alzheimer powoduje stopniowe uszkodzenie zdolności poznawczych, problemy z pamięcią, myśleniem i funkcjonowaniem. Z jej powodu pacjent staje się całkowicie zależny od innych, co dla rodziny może być wyzwaniem przekraczającym jej możliwości praktyczne i emocjonalne.

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera określana jest jako przewlekłe schorzenie neurodegeneracyjne, które prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. Jest to najczęstsza przyczyna otępienia u osób po 65. roku życia. Co ważne, choroba ta nie ma podłoża genetycznego i może wystąpić w rodzinie, gdzie nie diagnozowano tej choroby. Z tych względów często pierwsze symptomy choroby są bagatelizowane. Zdiagnozowana choroba Alzheimera dla wielu rodzin staje się ogromnym i traumatycznym przeżyciem, jednak warto wiedzieć, że z tą chorobą można żyć. Wczesne rozpoznanie i zastosowanie odpowiedniego leczenia, a nade wszystko troskliwa opieka domowa, może zapewnić choremu komfort życia. Osoba cierpiąca na Alzheimera, która pozostaje w domu, dobrze znanym środowisku i jest wspierana przez opiekunów, może długo funkcjonować w dobrej kondycji.

Objawy choroby Alzheimera

Alzheimer zaczyna się niewinnie – od codziennych problemów z pamięcią lub zapominaniem imion. Jednak z biegiem czasu, choroba postępuje i jeśli nie zostanie w porę uchwycona, zmiany u osoby chorej stają się nieodwracalne, a otępienie postępuje bardzo szybko. Z medycznego punktu widzenia, proces degradacji można spowolnić, stosując odpowiednie leki, które mogą hamować jej rozwój. Jednak procesu chorobowego nie sposób zatrzymać ani odwrócić, gdyż jest to postęp powolny, ale nieodwracalny.

Do najczęstszych objawów choroby Alzheimera należą:

• Pogorszenie pamięci świeżej (zapominanie o wydarzeniach z ostatnich dni czy godzin).

• Dezorientacja co do czasu i miejsca.

• Trudności przy wykonywaniu prostych czynności, takich jak gotowanie czy zakupy.

• Problem z rozpoznawaniem znajomych osób, a nawet rodziny.

• Zmiany nastroju, apatia, depresja.

• Problemy z wysławianiem się takie jak np. trudność w znalezieniu odpowiedniego słowa, sformułowania.

• Kłopoty motoryczne – nawet proste zapięcie guzika czy zasznurowanie buta jest ponad siły chorego.

Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby?

Rozpoznanie choroby Alzheimera we wczesnym stadium jest trudne, ponieważ jej symptomy mogą być subtelne i incydentalne. Często rodzina uważa, że problemy z pamięcią lub dezorientacja to po prostu efekt podeszłego wieku. Warto jednak zwrócić uwagę na zmiany, które mogą zdarzać się naszemu bliskiemu zbyt często.

Pierwsze objawy to:

• Powtarzające się pytania o to samo lub prośby o powtórzenie chwilę wcześniej wypowiedzianego zdania.

• Problemy ze sformułowaniem prostych komunikatów, które wcześniej nie sprawiały trudności.

• Dezorientacja w miejscach znanych od lat, nawet we własnym domu.

• Trudności z planowaniem lub podejmowaniem decyzji.

• Zmiany w zachowaniu, takie jak wycofanie społeczne czy zmiana postawy wobec innych.

Wczesne rozpoznanie choroby i szybkie leczenie mogą skutecznie poprawić komfort życia chorego i spowolnić rozwój choroby Alzheimera. Ogromnie ważne jest nie tylko zapewnienie seniorowi odpowiedniej opieki medycznej, ale także wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Jak wygląda opieka nad chorym na Alzheimera?

Opieka nad osobą z chorobą Alzheimera to spore wyzwanie, zwłaszcza dla rodziny i osób, które nie mają doświadczenia w pracy z osobami chorymi. Tym bardziej że warto mieć na uwadze, iż nasz bliski z czasem będzie wymagał coraz większej uwagi i niejednokrotnie całodobowej opieki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia doświadczonej opiekunki osób starszych. Warto rozważyć zaangażowanie profesjonalnej opiekunki już na wczesnym etapie choroby naszego bliskiego. Dzięki temu podopieczny będzie miał zapewnioną pomoc już na wczesnym etapie choroby i będzie mógł zbudować odpowiednie relacje z opiekunem w czasie, gdy jest jeszcze w dobrej kondycji.

Zapewnienie choremu spokojnego i przyjaznego środowiska jest kluczowe, a domowa opieka sprawdzi się idealnie, gdyż chory, pozostając w znanym miejscu, czuje się bezpieczny, co minimalizuje ryzyko stresu. Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom, nasza agencja opieki nad seniorem zapewnia kompleksową pomoc w takiej sytuacji. Nasze opiekunki to osoby wykwalifikowane, pełne miłości i zrozumienia dla potrzeb osób chorych, które zadbają o podopiecznego jak o swojego bliskiego.