Jak żyć z chorobą Parkinsona?
Dla wielu rodzin diagnoza choroby Parkinsona u bliskiej osoby to ogromne przeżycie. Świadomość, że stan chorego będzie się pogarszał i nie ma możliwości wyzdrowienia może być przytłaczająca. Warto jednak pamiętać, że z tą chorobą można żyć przez wiele lat i pozostawać w dobrej kondycji dzięki odpowiedniej opiece i leczeniu. Jak żyć z chorobą Parkinsona?
Czym jest choroba Parkinsona i jakie ma objawy?
Choroba Parkinsona najczęściej kojarzy się z osobami starszymi. Warto jednak wiedzieć, że coraz częściej diagnozuje się ją także u młodszych pacjentów, nawet po czterdziestym roku życia. Wczesne symptomy choroby mogą być subtelne, przez co łatwo je przeoczyć lub pomylić z typowymi problemami wieku starczego, takimi jak spowolnienie lub sztywność stawów i mięśni. Choroba Parkinsona to schorzenie neurologiczne, które jest skutkiem zmian degeneracyjnych w komórkach nerwowych w mózgu. Chore komórki po prostu przestają wytwarzać dopaminę – substancję chemiczną, która odpowiada za kontrolowanie działania wielu funkcji organizmu. Jej następstwem jest nadaktywność niektórych neuronów, co powoduje stopniowy rozwój choroby. Parkinson jest schorzeniem postępującym i nieodwracalnym, chociaż jego przebieg można spowolnić przy pomocy leczenia i rehabilitacji.
Choroba Parkinsona ma wiele symptomów, które łatwo można pomylić z typowymi dolegliwościami osób starszych, takich jak:
• Spowolniona reakcja, która może być interpretowana jako naturalne oznaki starzenia.
• Sztywność stawów i mięśni, którą można pomylić z dolegliwościami reumatycznymi.
• Trudności w wykonywaniu prostych czynności.
• Drżenie ciała, głównie rąk, które nasila się podczas spoczynku.
• Problemy z równowagą, co z czasem prowadzi do coraz większych trudności z poruszaniem się.
Choroba nie objawia się jedynie problemami typowo motorycznymi, ale także psychicznymi. To chociażby kłopoty z pamięcią lub trudności w komunikacji. W zaawansowanych stadiach choroby Parkinsona chory wymaga pomocy przy każdej czynności dnia codziennego. Mimo że choroba Parkinsona nie jest uleczalna, jej postęp można spowolnić za pomocą leków oraz dzięki odpowiedniej opiece.
Jak opiekować się osobą z chorobą Parkinsona?
Osoba chora na Parkinsona wymaga codziennego wsparcia – zarówno fizycznego jak i psychicznego. Opieka nad takim pacjentem obejmuje pomoc w wykonywaniu czynności, takich jak jedzenie, ubieranie się czy higiena osobista. Właściwa opieka nad chorym na Parkinsona, a także dbanie o jego regularną aktywność, może poprawić jego codzienne funkcjonowanie. Równie istotne jest wsparcie psychiczne – chorzy często zmagają się z depresją, lękiem i frustracją wynikającą z braku samodzielności. Dlatego profesjonalna opieka nad chorym na Parkinsona jest kluczowa. Jednak taka opieka wymaga przede wszystkim doświadczenia i wiedzy na temat choroby. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby powierzyć to zadanie wykwalifikowanej opiekunce, która zna potrzeby osób zmagających się z tym schorzeniem. Nasze opiekunki zapewniają seniorowi najlepszą możliwą opiekę, dbając o jego zdrowie fizyczne, kondycję oraz zapewniają wsparcie emocjonalne.
Dlaczego warto korzystać z pomocy doświadczonej opiekunki?
Opieka nad osobą chorą na Parkinsona to nie tylko ogromne wyzwanie fizyczne, ale także emocjonalne. Często taka opieka jest ponad siły rodziny, dlatego warto mieć wsparcie ze strony profesjonalnego opiekuna. Doświadczona opiekunka to osoba, która posiada wiedzę, przygotowanie i kwalifikacje do opieki nad tak wymagającym podopiecznym. Doskonale wie, jak pomóc pacjentowi w czynnościach, które dla niego stanowią wyzwanie zapewniając wsparcie w sprawach życia codziennego.
Opieka nad osobą chorą na chorobę Parkinsona na wyzwanie, które wymaga nie tylko doświadczenia i zaangażowania, ale także specjalistycznej wiedzy. Nasza agencji opieki nad seniorem współpracuje z profesjonalnymi, doświadczonymi opiekunkami, które posiadają niezbędne przygotowanie do pracy z osobami starszymi i chorymi na Parkinsona. Ich ogromne wsparcie, empatia oraz zrozumienie potrzeb chorego pozwalają im tworzyć przyjazną i rodzinną atmosferę w relacjach z pacjentami. Nasze opiekunki to osoby w pełni zaangażowane w opiekę nad seniorem, co pozwala na zbudowanie pozytywnych więzi na każdym etapie opieki. Jeśli szukacie Państwo profesjonalnej opieki nad swoim bliskim zmagającym się z chorobą Parkinsona, zapraszamy do kontaktu.