Osoby starsze borykają się z wieloma niedogodnościami związanymi ze starzeniem. Wraz z wiekiem pogarsza się stan psychiczny i fizyczny seniora oraz pojawia się niechęć do jedzenia. To jedna z największych przypadłości seniorów, z którą przechodzi im się mierzyć. Jest jedną z konsekwencji spowolnienia metabolizmu i osłabienia zmysłu smaku. A to prowadzi do zaniku apetytu u seniora, który często obserwują opiekunowie osób starszych. Jak temu zaradzić i nie doprowadzić do niedożywienia osoby starszej?
Czym jest brak apetytu u seniora i skąd się bierze?
Zjawisko zaniku łaknienia, związany z nim spadek masy ciała, osłabienie i apatia seniorów określane jest jako anoreksja osób starszych. Szacuje się, że nawet 20-25% Europejczyków powyżej 65 roku życia mierzy się z tym problemem. Okazuje się, że ryzyko wystąpienia braku apetytu i niedożywienia częściej dotyka osób mieszkających samotnie. Przyczyn anoreksji wieku starczego jest wiele i najczęściej ich przyczyną są czynniki o podłożu fizjologicznym i środowiskowym.
To m.in. zmiany towarzyszące wiekowi starszemu, czyli spowolnienie metabolizmu, brak łaknienia czy zmniejszone zapotrzebowanie na energię. W podeszłym wieku organizm nie jest tak aktywny jak w młodości, zatem nie potrzebuje tak dużo energii jak młody organizm. Konsekwencją tego jest, że nawet bez śniadania osoba w podeszłym wieku czuje sytość i nie odczuwa potrzeby zjedzenia posiłku. Całkiem więc naturalne jest, że układ pokarmowy seniora nie wymaga stałej porcji posiłków, których ilość powinna być dostosowana do wieku podopiecznego.
Dodatkowym czynnikiem, który może mieć wpływ na utratę apetytu u osoby starszej, są przyjmowane przez nią leki. Niektóre medykamenty hamują łaknienie, przez co osoba starsza nie odczuwa głodu. I wreszcie trzeci czynnik, który ma wpływ na brak apetytu u osoby starszej. To środowisko, w którym przebywa. Jeśli senior mieszka sam, trudno jest wymagać, aby na co dzień gotował obiad dla jednej osoby.
Konsekwencje braku apetytu u starszej osoby
Zburzenia łaknienia i brak apetytu to poważny problem wśród osób starszych. Jego konsekwencją jest utrata masy ciała, ogólne osłabienie i brak energii. Najpoważniejszym jednak skutkiem długotrwałego braku łaknienia jest niedożywienie, które dotyka coraz więcej osób starszych. Układ pokarmowy przestaje odczuwać zapotrzebowanie na posiłki, co może doprowadzić do skrajnego wycieńczenia organizmu, a nawet do śmierci. Niedożywienie określane jest jako przewlekły stan, którego skutki bardzo trudno jest odwrócić.
Brak apetytu i niedożywienie prowadzą do poważnych zaburzeń funkcjonowania całego organizmu. Jeśli więc Twój podopieczny nie spożywa posiłków lub jedynie spożywa niewielkie porcje, w organizmie dochodzi do niedoboru składników mineralnych i witamin, które mogą prowadzić do wystąpienia wielu chorób przewlekłych. To m.in. anemia, choroby układu wydalniczego i pokarmowego, osteoporoza czy zaburzenia rytmu serca.
Przewlekły brak apetytu to bardzo poważny stan, który nie tylko jest niekorzystny dla funkcjonowania organizmu seniora, ale może także prowadzić do niepełnosprawności osoby starszej. Pamiętajmy, że jedną z przyczyn braku apetytu u osób starszych jest nie tylko wiek, ale i samotność. Dlatego warto zadbać o niego, zaopiekować się nim i zachęcić do zmiany planu żywieniowego.
Pobudzenie apetytu u seniora — jak to zrobić?
W walce z brakiem apetytu u osoby starszej niezbędna jest cierpliwość i zrozumienie. Chcąc zachęcić seniora do jedzenia i pobudzić łaknienie nie można działać na siłę. Zwiększenie apetytu u osoby starszej ma swoje źródło w głównej mierze w procesie starzenia. Dlatego jeśli chcemy zachęcić go do jedzenia, warto skonsultować się z dietetykiem osób wieku podeszłego, który doradzi, jak leczyć zaburzenia apetytu u takiej osoby. Jeśli więc zauważyłeś u seniora objawy niedożywienia i brak apetytu, warto działać.
Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią opiekę nad osobą starszą. Dobrym pomysłem jest zatrudnienie profesjonalnej opiekunki, która zadba o jego dietę i kondycję. Taka osoba nie tylko zapewni regularność posiłków, ale także pomoże skomponować jadłospis, który zachęci seniora do jedzenia. Im bardziej urozmaicone posiłki, tym senior chętniej po nie sięga, a bogactwo witamin i minerałów pomoże szybciej odbudować zdrowie osoby starszej. Warto również przygotowywać mniejsze porcje jedzenia, aby nie zniechęcić seniora.
Ogromnie ważna jest także atmosfera podczas posiłków i odpowiednie nawyki żywieniowe. Aby pobudzić chęć do jedzenia posiłków, warto być konsekwentnym, ale cierpliwym tak jak opiekunka osoby starszej.