Starszy wiek niestety często kojarzy się z samotnością. Oprócz chorób, które pojawiają się w tym czasie, to właśnie samotność jest najczęstszym problemem, który dotyka osób w starszym wieku. Niestety w miarę upływu czasu senior odczuwa ja coraz dotkliwiej. Zwłaszcza gdy odszedł małżonek, coraz mniej ma znajomych i przyjaciół, a najczęstszą uroczystością, na której jest obecny to pogrzeby. Trudno jest w takiej sytuacji osobie starszej zachować optymizm. Nawet emerytura nie sprawia przyjemności, gdy osamotnienie daje się mocno we znaki. Czy możemy pomóc poradzić sobie seniorowi z samotnością?
Osamotnienie i samotność osób starszych
Kiedy liczba osób w podobnym co senior wieku dramatycznie się zmniejsza, a osoba starsza wciąż słyszy o śmierci znajomych, nie sposób o tym nie myśleć. Wówczas pojawia się obawa, że on też niedługo może odejść, skoro jego towarzysze zmarli. Takie sytuacje nie są korzystne dla psychiki osób starszych. Lęk przed osamotnieniem, brak kontaktu z innymi ludźmi stanowią coraz większy problem wśród seniorów.
Wtedy może pojawić się obawa przed pozostaniem samemu na świecie, a gdy sił już brakuje, tym większy stanowi to problem. Jak sobie poradzę? Czy będę miał siłę, aby realizować codzienne obowiązki? To pytania, które bardzo często pojawiają się w głowie seniora. Osamotnienie i samotność to często określenia używane zamiennie. Jednak wcale nie oznaczają tego samego. Samotność seniorów to ich świadomy wybór. Unikają kontaktu z innymi ludźmi, zamykają się w czterech ścianach i nie chcą wchodzić w żadne interakcje społeczne.
Osamotnienie z kolei to odczucie, które towarzyszy osobom mającym w swym otoczeniu osoby bliskie, którym ufają. Mimo jednak przebywania wśród ludzi czują się samotne, opuszczone i nieszczęśliwe. To jedna z definicji samotności. Okazuje się, że wśród polskich seniorów to właśnie samotność jest największym problemem.
Czym jest samotność?
Samotność to emocjonalny stan odczuwania izolacji. Według lekarzy o samotności należy mówić już wtedy, gdy co najmniej raz w tygodniu dana osoba ją odczuwa. Wówczas czujemy się puści w środku, nie widzimy sensu życia, podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Takie odczucia mogą jednak prowadzić do depresji, która u osób starszych może być bardzo niebezpieczna. Wówczas senior nie tylko traci zainteresowanie światem, ale także apetyt, siły, staje się apatyczny.
Osoby samotne częściej niż aktywne i mające kontakt z innymi osobami zapadają na zdrowiu, szybciej się starzeją i stają się niemiłe. Niestety coraz więcej osób w wieku powyżej 65 roku życia żyje samotnie i odczuwa odosobnienie każdego dnia. Według raportu przeprowadzonego na grupie 100 seniorów w tej granicy wiekowej i w wieku podeszłym aż 60% seniorów nie pragnie kontaktu z drugim człowiekiem, izoluje się od otoczenia, czyli odczuwa samotność.
Jeśli więc mamy bliską osobę, która stroni od innych osób, nie jest zainteresowana żadną aktywnością, warto temu zaradzić. Zbyt długie pozostawanie w samotności może rodzić poważne konsekwencje, a to już stanowi duży problem. Jak radzić sobie z samotnością wśród seniorów?
Sposób na samotność seniora — opiekunka osoby starszej
Jeśli pragniemy, aby nasz senior na długo pozostał aktywny, a jego życie nabrało znów kolorów, warto pomóc mu w życiu. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się ze stowarzyszeniem, które zajmuje się osobami zagrożonymi samotnością lub takimi, które już dopadła samotność. Wolontariusz pojawiający się kilka razy w tygodniu w domu seniora może być dobrym rozwiązaniem tej trudnej sytuacji. Jednak lepiej zapobiegać samotności niż pomagać z niej wychodzić.
W przypadku seniorów warto zapewnić im opiekę nie tylko przez godzinę w dniu, ale być może na dłużej. Warto więc sprawdzić oferty dobrych firmie opiekuńczej opieki nad seniorem, które najlepiej wiedzą, jak poradzić sobie z samotnością osoby starszej. Pamiętajmy, że samotny senior nie widzi potrzeby wychodzenia z domu, gotowania czy aktywności. Dlatego jeśli pozostawimy go samemu, lęk przed samotnością i sama samotność może dopaść go szybciej, niż nam się wydaje. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest zatrudnienie opiekunki dla osoby starszej.
Taka opiekunka nie tylko zadba o odpowiednią rozrywkę, pomoże zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku, ale także przekona seniora do wyjścia z domu. Opiekunka może zachęcić także naszego samotnego seniora do poszukiwania nowych pasji i hobby, które mogą pomóc mu wyjść z samotności.